OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

0,00 Kč

Kdo byl Štěpán Urban? 

Profesor Štěpán Urban
Pan Lubomír ze středních Čech píše: „Byl jsem s přáteli na vystoupení kytaristy Štěpána Raka. Kromě toho, že tam hrál, také vyprávěl o numerologii a astrologii. Zmiňoval výborného českého astrologa Štěpána Urbana, který byl jeho učitelem. O astrologii se dost zajímám, ale to jméno jsem slyšel poprvé. Tak vás chci požádat, jestli byste o něm něco nenapsali…“
 

Pan Štěpán Urban  (4. října 1913 - 4. května 1974) byl profesor konzervatoře, pedagog, skladatel, esperanstký básník a novelista. Kromě toho byl ale též stoupencem duchovní antropozofie dr. Steinera a astrologie byla jeho velkým koníčkem. Tyto strohé informace z Wikipedie nám pomohla doplnit paní Jaroslava Urbanová, jeho manželka. Ta se rovněž celý život věnovala hudbě, ovšem díky manželovi pronikala i do tajů astrologie a naučila se více si všímat jasnovidných postřehů, snů a vizí, které měla a má. Je členkou theosofické společnosti v Pasadeně a své zkušenosti a vhledy zhodnotila mimo jiné v knize Spirála moudrosti, v níž zachytila různé informace inspirované duchovním poznáním. Paní Urbanová říká, že ačkoli byl manžel o 18 let starší než ona, nikdy se s ním nenudila, neboť mu byl vlastní entuziasmus a měl dar jiskřivého vtipu.
 

Jak se váš manžel dostal od hudby k astrologii?

Co mi vyprávěl, měl známého, pana Kvapila, a ten měl obchod - papírnictví. Ten se o astrologii hodně zajímal. Štěpán si k němu chodil popovídat a on mu vykládal o znameních a horoskopech. To ho nalákalo, takže dále ho pak vedl pan Večeřa, a to byl výborný astrolog. Štěpán Urban byl navíc skvělý psycholog a pedagog, a tyhle své přednosti uplatnil a zúročil spolu s těmi astrologickými při svém pedagogickém působení. Však jeho žáci získali asi sedm mezinárodních cen. V hudebních časopisech tenkrát vyšly v Itálii články, kde se psalo o „vysoké škole Štěpána Urbana“. On si na každého žáka vypracoval horoskop a z něj vycházel. Tvrdil, že je třeba včas rozpoznat jak charakter, tak také temperament a tvůrčí myšlení, které je znakem člověka. |proto také potom dovedl ty své žáky tak dobře vést a rozvíjel jejich talent. V hudebním světě byl uznávaný, byl zakladatelem třídy koncertní kytary na pražské konzervatoři a podle ní se následně zakládaly takové třídy i v Itálii, Holandsku, Bulharsku a dalších státech. Ještě když jsem já chodila na konzervatoř, tak tam za ním chodívaly delegace z ciziny. Sám rovněž získal řadu ocenění a krásná byla cena Radio-televize-Paříž, kterou dostal přesně v den svých padesátých narozenin. Na konzervatoři v tom čase tenkrát zrovna měl potíže kvůli astrologii. To víte, bylo to za totality a tak mu bylo jasně řečeno, že jako koníčka si astrologii pěstovat může, ale nesmí s ní vydělávat.
 

Využíval Štěpán Urban astrologii i v běžném životě?

Výborně ovládal horoskopy vztahové, ať už partnerské, přátelské a podobně. Vypracoval stovky horoskopů a když ho někdo požádal o radu nebo pomoc, nikdy neodmítl. A uměl díky astrologii i výborně určit vhodný čas pro tu kterou činnost, pro určitý záměr. Já byla trochu umíněná a chtěla jsem si třeba koupit nové boty. Štěpán mi řekl, ať si je teď nekupuji, že na to není dobrý čas, že se mi hned rozbijí. A já schválně šla, abych zjistila, jestli je to tak. A víte, že mi druhý den u těch nových bot upadl podpatek? A takových věcí bylo… Chtěla jsem jít třeba se známými do varieté a on nechtěl. Říkal, že z toho stejně nebude nic, že bude zavřeno, nebo se najde jiný zádrhel. A já se smála, že přece varieté není nikdy zavřené, jenže ono bylo, zase měl pravdu. Považuji ho za nejlepšího astrologa, ale připomínám, že si za vypracování horoskopu nikdy nic nebral. On byl velký profesionál a živila ho hudba. Uměl vydělat peníze, ale uměl je i roztočit. Měl tu krásnou vlastnost, že na penězích nelpěl. Bral to tak, že peníze potřebujeme na základní potřeby, ale nejsou to hodnoty trvalé.
 

Z toho, co jste uvedla, vysvítá, že Štěpán Urban tedy asi co se astrologie týče nepublikoval…

Ne, sice připravil knihu, ale tenkrát ji vydat ani nemohl. Tak až nyní, k jeho stému výročí, připravujeme knihu jeho astrologie, kterou jsem dala k přehlédnutí kytaristovi Štěpánu Rakovi, který byl jeho žákem a kterému mnohé s astrologie předal. Kniha vyjde příští rok v nakladatelství Amenius, tam také vyšla i moje kniha Spirála moudrosti Amenius. Kniha astrologie Štěpána Urbana mnohé objasní, a pokud někdo bude chtít, může se dozvědět leccos i o sobě.


Děkujeme za rozhovor.(zem)

http://www.jaroslavaurbanova.cz

→ Koupit knihu 


zdroj: týdeník SPIRIT, číslo 48/2012. Vyšlo 1.12
 

< zpět na předchozí stranu

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.