OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

0,00 Kč

Štěpán Urban

Profesor Štěpán Urban

Štěpán Urban (4. října 1913 v Bořanovicích - 4. května 1974 v Praze) byl profesor konzervatoře, pedagog, skladatel a esperantský básník a novelista.

Kytarový virtuóz

Vytvořil českou klasickou školu na kytaru, která se opírá o četné pedagogické a umělecké publikace či série odborných článků, které publikoval doma i v zahraničí. V cizině, ale i ve své zemi, je dodnes kladena za vzor moderní pedagogiky. Kytarové školy vycházející v mnohatisícových nákladech dokazují, že soustavně plní poslání moderní pedagogiky. Patří k nim zejména Přípravná škola hry na kytaru, Cesta k umělecké hře na kytaru, Kytarový soubor, Improvizujeme na kytaru, Na kytaru bez not, ale i mnohé další instruktivní práce. Štěpán Urban tak připravil cestu mladé generaci na poli sólistiky i v publikační činnosti. Na konzervatoři ho navštěvovaly četné zahraniční delegace, které s ním posléze udržovaly čilou odbornou korespondenci. Po vzoru jeho pražské třídy se zařizovalo mnoho dalších škol – v Holandsku, Polsku, Bulharsku, Rumunsku, Itálii. Římská konzervatoř vybudovala svou třídu plně podle pražské. Italský tisk I´ecco della Musica v této souvislosti uvedl doslova: „Vysoká škola Štěpána Urbana"., hudební pedagog, hudební skladatel, zakladatel kytarové třídy na pražské konzervatoři, astrolog, antroposof, esperantský básník a spisovatel.

Rozsáhlou kompoziční tvorbu Štěpána Urbana uvádí početné mezinárodní antologie: Kytarové skladby, Sólové skladby pro klavír, Skladby pro zpěv a klavír, Scénická hudba, Skladby pro symfonicky orchestr, Kytarové úpravy. Početné skladby pro sólovou kytaru obsahují veškeré moderní možnosti nástrojové techniky i barevnosti tónu a na světových soutěžích získaly několik prestižních cen. Například za čtyři sólové skladby "Miniatures" byla Štěpánovi Urbanovi v mezinárodní soutěži Rádio-televize-Paříž udělena první cena. Mezi jeho žáky, dnes profesory hudby, patří i proslulý kytarový virtuóz Štěpán Rak, který v roce 1982 založil na pražské Hudební akademii múzických umění kytarové oddělení, čímž realizoval přání svého profesora. Štěpán Urban se v mladším věku věnoval koncertní činnosti: „Hrál skladby z repertoáru André Segovii s virtuózní technikou a pronikavou hudebností"..., „Hrál, a tu zajímavý pohled do auditoria, ticho, zbožné naslouchání až do závěrečného akordu." Chystané, a s největší pravděpodobností veleúspěšné, turné Štěpána Urbana po Evropě znemožnila válka. Poté nabídl své služby Československému rozhlasu, kde pak působil několik let. Spolupracoval s režiséry jako byl A. Pek, J. Trojan či doktor Somr, doprovázel řadu pěvců – K. Leise, M. Budilovou a mnoho dalších. Navíc ve válečné době pořádal umělecké zájezdy se známými hereckými osobnostmi – Karlem Högerem, Vlastou Fabiánovou, Marií Burešovou či Jiřinou Štěpničkovou. Tyto literárně-hudební večery získaly velmi pozitivní ohlas po celé republice a pro své publikum se staly doslova požitkem.
 

zdroj: wikipedia a manželka Jaroslava Urbanová
 

Další články: 

 

→ Pomožte dobré věci a podpořte finančně vydání nové knihy profesora Štěpána Urbana - Astrologie má láska. Kontaktujte nás!  

< zpět na úvodní stránku

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.